Лали и Еухе
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

24 (Twenty-four)

4 posters

Go down

24 (Twenty-four) Empty 24 (Twenty-four)

Пишување by Thea* Саб Фед 27, 2010 4:42 pm

24 (Twenty-four) Or02h1

24 е американска акциона/драмска телевизиска серија. Во Америка се емитува на Fox, а е и адаптирана за прикажување низ светот, со првата епизода емитувана на 6 ноември, 2001, со прво 13 епизоди (следните 11 епизоди биле подоцна порачани). 24 е втора по ред најдолго прикажувана шпионска серија во телевизиската историја, веднаш зад првобитната серија Невозможна мисија по број на епизоди и зад Одмазниците по долговечност на прикажување.

24 се прикажува во така наречената техника реално време, со тоа што секоја сезона прикжува дваесет и четири часовен период од животот на Џек Бауер, кој работи со американската влада за да ги отстрани фиктивните терористички закани на САД. Бауер е често на полето за Анти-терористичката единица на Лос Анџелес со чија помош се обидува да ја заштити нацијата од терористички закани. Серијата исто така ги следи и дејствата на други АТЕ агенти, државни службеници и терористи поврзани со синопсисот. Дејството во првите шест сезони на серијата се случува во Лос Анџелес и во вистински или измислени локации во или во близина или на Калифорнија, иако одвреме-навреме и други локации се прикажувани, најзабележително Вашингтон, каде дел од дејството во епизодите за време на четвртата и шестата сезона се случува. Наспроти традицијата, седмата сезона во основа е поставена во Вашингтон.[1] Дејството во осмата сезона ќе се случува во Њујорк.

Откако водечкиот актер Кифер Сатерленд се здобива со Златен глобус за неговата улога во првите 10 епизоди, рејтинзите на серијата се зголемиле, водејќи да FOX ја нарача и втората половина од сезоната. По шест сезони, беше потврдено дека FOX порачале идни две сезони да се продуцираат.[2] Веќе е напишан и игран филм базиран на серијата, насловен 24, кој требал да почне да се снима во 2007 за да се прикаже во 2008, но плановите се одложиле за да се задржи интересот на серијата и за да може да се фокусира на нејзината дообработка.

Седмата сезона, првично закажана да почне да се прикажува на 13 јануари, 2008, била одложена поради штрајкот на сценаристите во 2007-08 за да се обезбеди непрекинта сезона, заштитен знак на серијата уште од почетокот на нејзината четврта сезона во јануари 2005. Била официјално одложувана се до јануари 2009. За да се помогне да се израмни одложувањето предизвикано од штрајкот, 24 се вратила во недела, 23 ноември, 2008 со долгометражен телевизиски филм, насловен 24: Откуп, чии настани се случуваат околу четири години по шестата сезона и ја поставуват приказната која ја започнува седмата сезона
Thea*
Thea*
Admin

Број на мислења : 177
Пари$ : 15535
Репутација : 1
Join date : 2010-02-26
Age : 26

Вратете се на почетокот Go down

24 (Twenty-four) Empty Re: 24 (Twenty-four)

Пишување by Miss Tete* Нед Фед 28, 2010 12:42 am

не можам да ги сварам што вика другарка ми xD
Многу ми се досадни!


ЕДИТЕ Tea-Софи и тебе реба да те опоменувам? Пишувај на кирилица
Miss Tete*
Miss Tete*
Admin

Број на мислења : 93
Пари$ : 15179
Репутација : 0
Join date : 2010-02-26

Вратете се на почетокот Go down

24 (Twenty-four) Empty Re: 24 (Twenty-four)

Пишување by Valentina.Lanzani Нед Фед 28, 2010 3:52 pm

Ја обожаваам серијава..

24 (Twenty-four) 6eit12

I love you Te Amoo Diosa I love you
I love you Mi motivo para vivir I love you
I love you Te Ame,Te Amo i te voy a amar I love you
I love you Te Amoo Lalii como no he amado I love you
Valentina.Lanzani
Valentina.Lanzani
Baby Junior

Број на мислења : 34
Пари$ : 78
Репутација : 0
Join date : 2010-02-28

Вратете се на почетокот Go down

24 (Twenty-four) Empty Re: 24 (Twenty-four)

Пишување by Thea* Нед Фед 28, 2010 8:23 pm

Не ми се допаѓа!
Thea*
Thea*
Admin

Број на мислења : 177
Пари$ : 15535
Репутација : 1
Join date : 2010-02-26
Age : 26

Вратете се на почетокот Go down

24 (Twenty-four) Empty Re: 24 (Twenty-four)

Пишување by An4i Нед Фед 28, 2010 10:51 pm

Thea* напиша:Не ми се допаѓа!
и затоа не ја ни гледам
An4i
An4i
Moderator

Број на мислења : 157
Пари$ : 5308
Репутација : 2
Join date : 2010-02-27
Age : 26
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

24 (Twenty-four) Empty Re: 24 (Twenty-four)

Пишување by Thea* Нед Фед 28, 2010 10:57 pm

An4i напиша:
Thea* напиша:Не ми се допаѓа!
и затоа не ја ни гледам

И ја не ја гледам!
Thea*
Thea*
Admin

Број на мислења : 177
Пари$ : 15535
Репутација : 1
Join date : 2010-02-26
Age : 26

Вратете се на почетокот Go down

24 (Twenty-four) Empty Re: 24 (Twenty-four)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот